wtorek, 7 października 2014

Regionalne ceny paliw.

Hurtowo znaczy tanio? Niekoniecznie.


Ceny paliw, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, zależą od wielu czynników zewnętrznych. Często w naszych wyobrażeniach rysuje się obraz potentata rynkowego, który sam reguluje koszty zakupu paliw według własnego widzimisię lub w zależności od poziomu na jakim funkcjonuje rafineria. Nie jest to jednak prawdą. Oleje napędowe, benzyny czy oleje opałowe to produkty, których ceny ściśle wiążą się z polityką – w chwili obecnej ceny paliw wzrosły znacznie między innymi na tym tle. Zestawienia wskazują wyraźnie spadek wartości niektórych walut co także łączy się ze wzrostem cen paliw. W związku z tym hurtowa sprzedaż nie gwarantuje w tym momencie tak niskich kosztów zakupu jakie oferowała do tej pory.

 

Co mówią liczby?


Według danych z oficjalnych raportów wynika, że zarówno ruch na rynku walutowym jak i sytuacja polityczna, która rozgrywa się za wschodnią granicą Polski mają wpływ na wzrastające ceny paliw. Dodatkowo, prozaiczny fakt zbliżania się zimy powoduje, że owe ceny rosną – jak pokazują statystyki – dość szybko. Spójrzmy na polskie rafinerie:
PKN Orlen wykazuje szybki wzrost hurtowych cen paliw (do wglądu w tabelach na stronie internetowej). Benzyna Pb95 kosztuje nieznacznie mniej niż 2 dni temu, ale w skali od stycznia nastąpił wzrost o 67zł/m3.
Ta sama spółka zanotowała także fakt, iż zdrożała benzyna Pb98 - 66zł/m3 w skali roku. W porównaniu ze styczniem tańsze są tylko oleje: napędowy i opałowy.
Grupa Lotos także zanotowała znaczące zmiany w cenach paliw. Statystyki dostępne w internecie wskazują wyraźnie na znaczące różnice w kosztach zakupu.

 

Wojewódzki podział ról czyli o tym, gdzie jest najtaniej.


  • Najtańszy z dostępnych olejów napędowych można zakupić w województwie lubelskim. Tutaj ceny spadły o około 1 gr/m3.
  • Z kolei obecnie najtańsza benzyna znajduj się w sprzedaży w dolnośląskim. Natomiast po najkorzystniejszy cenowo autogaz należy się wybrać do małopolski.
  • Jednak naszego kraju nie omijają także wysokie ceny paliw: najdroższy olej napędowy kosztuje najwięcej w województwie zachodniopomorskim.
  • Do smutku mają tez powody kierowcy w podkarpackim – tam ceny benzyny dochodzą do 5,428zł. Tymczasem autogaz osiąga maksymalnie cenę 2,77zł i jest to obecnie najbardziej stała wartość cenowa.  

 

Kierowca na stacji prawdę ci powie.


Obecnie średni wzrost ceny paliwa to około 10gr/l. Każdy rozsądny kierowca wie, że wszystkie rachunki za tankowanie, jakie przyjdzie mu płacić są zbyt wysokie. Ale prawdą jest, że w obecnej sytuacji związanej z branżą surowcową oraz w aktualnej sytuacji politycznej takie zmiany miało prawo się pojawić. Dodatkowym problemem są firmy, które poprzez swoją politykę handlu detalicznego psują rynek i co gorsza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Przeciętny kierowca nie może jednak nic na to poradzić, ma jedynie dwa wyjścia: pogodzić się z zaistniałą sytuacją lub przesiąść się na rower. Z uwagi na pogodę: lepiej się pogodzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz