środa, 1 października 2014

Ceny paliw - odwieczna bolączka kierowców

Podwyżki cen paliw są powodem częstych frustracji kierowców. Nieustannie mówi się o stale drożejącej benzynie czy rosnących cenach olejów napędowych. Rzadko kiedy można zaobserwować zadowolenie spowodowane spadkiem kosztów transportu: nic dziwnego, ponieważ obniżki cen paliw nie są częstym zjawiskiem w naszym kraju. Firma HSP, lider w branży hurtowego handlu paliwami, uzależnia swoje ceny od potentata na rynku paliw, jakim jest PKN Orlen. Od od tej firmy zależą kwoty, które stale uiszczamy na stacjach benzynowych w całej Polsce. Mieszkańcy którego województwa mogą tym razem tankować z uśmiechem na twarzach? Odpowiedź na to pytanie jest krzepiąca.

Gdzie tankować w tym tygodniu?


Ceny paliw wahają się w zależności od województwa. Poniższe zestawienie dokładnie pokazuje, gdzie w tym tygodniu warto tankować do pełna. Biorąc pod uwagę rodzaj produktu, możemy stwierdzić, że:
  • Autogaz osiągnął najkorzystniejszą cenę w województwie małopolskim: tutaj zapłacimy 2,48zł/l. Odwrotna tendencja panuje w mazowieckim: ceny oscylują wokół 2,70zł/l i to jest najwyższy wynik w Polsce w tym tygodniu.
  • Benzyna: osiągnęła w obecnym tygodniu najniższą cenę w województwie dolnośląskim. Tutaj kwota nie przekracza średnio 5,21zł/l, natomiast najwyższe ceny osiąga ona w województwie podkarpackim – 5,40zł/l.
  • Jeśli chodzi o olej napędowy to najkorzystniejsze dla kierowców ceny występują w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim. Niewielką różnicę (tylko o jeden grosz) może zaproponować województwo małopolskie i lubelskie. Natomiast większe wydatki najbardziej odczują kierowcy posiadający pojazdy z wysokoprężnymi silnikami: w województwie pomorskim są to kwoty rzędu 5, 28zł/l.

Polskie rafinerie - co proponują?


Tak jak czytamy wcześniej: PKN Orlen jest polskim potentatem w branży i dyktuje ceny w paliw w całej Polsce. W związku zachodzącymi zmianami w kwestii hurtowych cen sprzedaży paliw, warto monitorować obecne przeobrażenia – pozwoli to na wyrobienie sobie obrazu nieustannie zmieniającego się rynku, dotyczącego jednego z najważniejszych sektorów jakim są właśnie paliwa. Wykresy, które możemy znaleźć na branżowych stronach internetowych, dokładnie wykazują zmiany na przestrzeni tygodni i miesięcy:

  • W skali miesięcy mijającego roku, benzyna drożeje o około 58 zł/m3
  • Benzyna permium od początku roku zanotowała różnicę w wysokości + 20zł/m3
  • Ceny oleju napędowego najlepiej sprawdzać w dostępnych tabelach: kwoty różnią się bowiem w zależności od jego rodzaju.

Można również zaobserwować różnice cenowe sprawdzając ceny w sekcji Lotos: w wersji online dostępne są tabele, których wartości zmieniają się z każdym tygodniem.


Ceny paliw różnią się od siebie w zależności od rodzaju oraz regionu. Nie ma w tym niczego zaskakującego: każdy wybiera bowiem rodzaj pojazdu, który mu odpowiada. I tak: jedni nie chcą jeździć tańszymi samochodami, które wykorzystują gaz, inni uważają to za najlepszy wybór i oszczędność. Decyzja jest bardzo indywidualna. Najważniejsze to wybrać taki rodzaj pojazdu (i tym samym paliwa), który w naszym mniemaniu gwarantuje bezpieczeństwo i komfort psychiczny w podróży.

Photo credit: mjaniec / Foter / CC BY-NC-SA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz