środa, 8 października 2014

Ceny paliw – nieustannie tykający licznik

Ceny paliw wciąż się zmieniają – w zależności od regionu Polski oraz okresu w roku możemy spodziewać się wzrostu bądź spadku cen niektórych olejów czy paliw. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest splot wielu czynników: od technicznych po geopolityczne. Warto zatem monitorować sytuację na rynku, ponieważ od nas zależy jej wykorzystanie z pożytkiem dla nas samych.
Przyjrzyjmy się jak wyglądały ceny paliw w Polsce pod koniec ubiegłego tygodnia.

PKN Orlen:
  • Cena benzyny Pb95 wzrosła w stosunku do styczniowych cen o 83zł/m3
  • W przypadku benzyny premium także odnotowano wzrost ceny – w porównaniu z kwotami styczniowymi mamy podwyżkę o 51zł/m3
  • Natomiast olej napędowy jest tańszy zarówno w skali miesiąca jak i w stosunku do cen odnotowanych w styczniu – w tym przypadku spadek wynosi 31zł/m3. Rzecz jasna kwoty różnią się w zależności od rodzaju oleju: najtaniej wypada biodiesel, o krok za nim plasuje się zwykły olej napędowy, natomiast najdroższym okazuje się być olej Arktyczny 2.
  • Obniżyły się tez ceny oleju opałowego: -114zł/m3 w skali miesiąca. Obliczono, że od stycznia tego roku spadek wyniósł -158zł/m3.

Lotos:
  • Wprawdzie zmiany cen benzyny Pb95 porozkładały się w czasie nieco inaczej niż w przypadku Orlenu, to efekt jest podobny: od stycznia notujemy wzrost rzędu 82zł/m3.
  • Jak chodzi o Pb98 to ceny również wzrosły – w ciągu tygodnia o 26zł/m3, natomiast od stycznia o 52zł/m3.
  • Olej napędowy jest dziś tańszy o 60zł/m3 w skali roku (od 11 stycznia 2014). Podobnie zmieniają się ceny ceny oleju napędowego premium oraz B100 – tabela udostępniona przez Grupę Lotos wyraźnie pokazuje te zmiany.

 

Region regionowi nierówny, czyli co, gdzie i za ile.


Ceny paliw nie zależą tylko od producenta, ale również od regiony, w którym się je dystrybuuje. I tak Polska jest podzielona jak chodzi o kwoty, które trzeba zapłacić za poszczególne produkty. Przyjrzyjmy się cenom w zależności od rodzaju paliwa oraz od województwa.
  • Olej napędowy w najkorzystniejszej cenie posiada województwo wielkopolskie, natomiast w zachodniopomorskim kierowcy posiadający samochody o wysokoprężnych silnikach zapłacą najwięcej w całej Polsce.
  • Benzyna: najniższe ceny benzyny odnotowujemy aktualnie w województwie dolnośląskim (średnio 5,24zł/l). Zaraz po nim plasuje się województwo lubelskie. Natomiast najdrożej za benzynę zapłacą kierowcy w województwach podkarpackim (5,44zł/l) oraz w lubuskim.
  • Jeśli chodzi o autogaz to najdrożej jest w województwie mazowieckim (aż 2,70zł/l), natomiast najniższe ceny odnotowuje się w regionie małopolski (2,48zł/l).

Ceny paliw - nieustannie tykający licznikCeny paliw wciąż są dosyć wysokie jak na kieszeń przeciętnego Polaka. W ubiegłym tygodniu na stacjach benzynowych przedstawiały się mniej więcej tak:
Pb95 – 5,31zł/l
ON – 5,20zł/l
LPG – 2,58zł/l

Niezależnie od producenta, który dystrybuuje paliwo, ceny wciąż przekraczają możliwości finansowe wielu z nas. Niestety, na razie nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli mówić o przewidywanym, stałym spadku cen i ich stabilizacji. Na to musimy jeszcze poczekać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz